ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Przyczyny nerwobóli

Przyczyny nerwobóli

Nerwobóle, znane też jako neuralgia, to dolegliwości mające charakter napadowy. Pojawiają się nagle, a jednym z ich znaków rozpoznawczych jest duża siła. Bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszy mrowienie i drętwienie. Ataki mają zróżnicowaną częstotliwość, mogą dotyczyć przy tym różnych części ciała. Pacjenci najczęściej wspominają o nerwobólach szyi i głowy, zmagają się jednak również z bólami serca, klatki piersiowej, pleców i brzucha.

Mówiąc o nerwobólach dobrze jest mieć świadomość tego, że zwykle nie mają tylko jednej przyczyny. Najczęściej dzieli się je na samoistne oraz objawowe. Te pierwsze nie są konsekwencją procesu chorobowego, ale nagłego napięcia, jakie potrafi wywołać przemęczenie i stres. Trudno jest wskazać na ich dokładną przyczynę, co utrudnia radzenie sobie z nimi.

Neuralgia objawowa jest jednym z sygnałów, jakie wysyła organizm zmagający się z chorobą – mniej lub bardziej poważną. Nerwobóle objawowe najczęściej wskazują na ucisk lub uszkodzenia nerwów. Mogą być jednak również skutkiem zmian zapalnych oraz toksycznego uszkodzenia nerwów, do którego dochodzi najczęściej podczas kontaktu z metalami ciężkimi. Nerwobóle są też opisywane jako jedna z konsekwencji wielu chorób autoimmunologicznych na czele z cukrzycą i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wiąże się je również z chorobami psychicznymi, w tym ze stanami lękowymi i depresją.

Related Tags