ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Krwiomocz lub białkomocz

Krwiomocz lub białkomocz

biopsja prostaty

Krwiomocz jest dolegliwością, która pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przeważnie jest to objaw świadczący o tym, że drogi moczowe nie funkcjonują prawidłowo. Sam termin używany jest w sytuacji, w której obecność krwinek czerwonych w moczu osiąga liczbę większą niż 5 na 1 mikrolitr.

Najbardziej charakterystycznym objawem krwiomoczu jest zmiana koloru moczu. Gołym okiem można dostrzec choćby śladowe ilości krwi. Wielu pacjentów uskarża się również na ból pojawiający się przy oddawaniu moczu. Nie ma jednej choroby, którą zwiastowałby ten objaw. Przeważnie jednak jest on sygnałem świadczącym o zapaleniu pęcherza moczowego.

Białkomocz, znany jako proteinuria, jest objawem chorobowym charakteryzującym się zwiększoną ilością białka wydalanego w moczu. O ile jego wydalanie jest zjawiskiem naturalnym, o tyle dobowa norma nie może przekraczać 150 mg. Początkowo białkomocz nie daje żadnych objawów, z czasem można jednak zaobserwować zjawisko spieniania się moczu.

Przy dużej utracie białka pojawiają się także obrzęki – zarówno na stopach i dłoniach, jak i na twarzy. Białkomocz nie ma jednej przyczyny. Najczęściej wiązany jest jednak z rozwijającymi się chorobami nerek. Te, w skrajnej postaci, mogą być zagrożeniem nawet dla życia pacjenta, zaleca się więc jak najszybszą wizytę w gabinecie lekarskim.

Related Tags