ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Nasi nefrolodzy

Dobry nefrolog – prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Nefrolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób nerek oraz pozostałych elementów układu moczowodowo-pęcherzowego. Wizyta u nefrologa jest wskazana między innymi wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu lub duże problemy z nadciśnieniem.

Nefrolog zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek, ale też schorzeń dróg moczowych. Lekarz nefrolog w razie potrzeby kieruje też chorych na dalsze badania i konsultacje u specjalistów innych dziedzin medycyny.

Nefrolog wykonuje badania diagnostyczne, które pozwalają na ocenę stanu nerek i układu moczowego. Do najczęściej wykonywanych badań należą: badanie moczu, badanie krwi, USG nerek i dróg moczowych, tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI). W przypadku podejrzenia choroby nerek nefrolog może również zlecić biopsję nerki.

Nefrolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, zapobieganiem i leczeniem chorób nerek oraz schorzeń układu moczowego. Kompetencje nefrologa częściowo pokrywają się z pracą urologa, ale różnica polega na tym, że nefrolog stosuje nieinwazyjne metody leczenia nerek. Nefrolog specjalizuje się w zagadnieniach takich jak: anatomia i fizjologia nerek, choroby nerek (np. kamica moczowa czy niewydolność nerek), choroby układu moczowego. Pacjentami nefrologa mogą być zarówno kobiety, mężczyźni jak i dzieci. Objawy, które mogą wskazywać na potrzebę wizyty u nefrologa to między innymi:

  • obrzęki wokół oczu, rąk i stóp;
  • kolka nerkowa;
  • krwiomocz lub białkomocz;
  • bolesne oddawanie moczu;
  • częste oddawanie moczu;
  • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu;
  • ból w okolicach lędźwi poniżej dolnych żeber i inne.

Nefrolog przeprowadza diagnozę stanu nerek oraz układu moczowodowo-pęcherzowego i może zlecić dodatkowe badania, takie jak: analiza moczu, USG nerek, scyntygrafia, cystografia mikcyjna i inne. Jeśli leczenie farmakologiczne lub dietetyczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wówczas stosuje się dializoterapię lub kieruje pacjenta do urologa w celu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Należy pamiętać, że jeżeli pojawiają się lub nawracają stany zapalne lub chorobowe świadczące o możliwych schorzeniach nerek albo układu moczowego to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza nefrologa. Nieleczone choroby nefrologiczne mogą prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych.