ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Częste lub bolesne oddawanie moczu – przyczyny

Częste lub bolesne oddawanie moczu – przyczyny

leczenie niepłodnosci

Częste oddawanie moczu, znane też jako częstomocz, ma co najmniej kilka przyczyn. Nie wszystkie są jednakowo groźne, przedłużający się problem powinien jednak skłonić nas do wizyty u lekarza. Mówiąc o źródłach częstomoczu najczęściej wspomina się o nadmiernej podaży płynów.

Nie tylko ona może być jednak przyczyną problemu. Częstomocz jest też objawem sygnalizującym nieprawidłową pracę nerek, zakażenia układu moczowego, a nawet kamicę nerkową, bo złogi powstające w drogach moczowych często powodują uczucie parcia na mocz. Szukając przyczyn częstomoczu wspomina się także o rozroście prostaty. Częste oddawanie moczu jest również jednym z objawów ciąży.

Bolesne oddawanie moczu przeważnie jest konsekwencją chorób układu moczowego. Może sugerować klasyczne infekcje dróg moczowych, bywa jednak objawem wskazującym na o wiele poważniejsze schorzenia, w tym choćby choroby nowotworowe cewki i pęcherza moczowego oraz pogłębiający się z wiekiem przerost prostaty. Warto pamiętać jednak i o tym, że również niektóre choroby układu nerwowego powodują bolesne parcie na mocz.

Tak jest w przypadku guzów rdzenia kręgowego i nowotworów mózgu, choroby Parkinsona oraz udarów krwotocznych i niedokrwiennych. Bolesność przy oddawaniu moczu to także konsekwencja chorób prowadzących do powstania stanu zapalnego. Przykładem takiego schorzenia może być choćby przewlekłe zapalenie prostaty.